سلطانی‌فر نگاه جنسیتی به ورزش ندارد/ انتظار نواب رییس بانوان فدراسیون‌ها از صداوسیما برای همکاری با بخش ورزش بانوان

نشست بررسی مسائل ورزش زنان و مطالبات زنان ورزشکار با حضور فاطمه قاسم پور، رییس فراکسیون زنان و نماینده مردم تهران در محل فراکسیون زنان با حضور رئیس فراکسیون زنان و جمشید تقی زاده، معاون امورحقوقی مجلس و استانها، فریبا محمدیان، نائب رئیس بانوان فدراسیون والیبال، فریده شجاعی، نائب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال، زهرا سروی، نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو، بدرالملوک کوهرنگی، نائب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی و اشرف امینی، نائب رئیس محترم فدراسیون کاراته و مریم سلیمان پور معاون اداره کل حقوقی برگزار شد.

به گزارش کاراته پرس و به نقل از برنا، این نشست با محوریت بررسی مسائل ورزش زنان و مطالبات زنان ورزشکار بود که در آن به تبیین مسائل مرتبط به ورزش بانوان پرداخته شد.

فاطمه قاسم پور، رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس در این نشست گفت: ورزش در بخش همگانی  ازحیث ارتقا سطح سلامتی و پر کردن اوقات فراغت بسیار اهمیت دارد .زنان ورزشکار در میادین بزرگ بین المللی ورزشی ، سفیران فرهنگی ما هستند که میتوانند ازابعاد مختلف جایگاه زن مسلمان را به جهانیان نشان دهند.توجه به ورزش زنان از ابعاد مختلف از جمله تخصیص بودجه مناسب ،زیر ساختها، ایجاد شرایط مناسب برای ارایه دستاوردهای زنان ورزشکار توسط رسانه ها  بیمه مناسب  دستمزد بسیار مهم  و جدی است .

او ادامه داد: تعامل بین اعضای  فراکسسون زنان و خانواده، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و بدنه ورزش بانوان میتواند ضمن رفع مشکلات بستر رشد این حوزه را مهیا کند.زنان ما صحنه های غرور افرینی را در میادین بزرگ ورزشی با رعایت حجاب اسلامی خلق می کنند که باید این تصاویر به طور گسترده منتشر شود. موازنه نقش اجتماعی زنان ورزشکار و نقش انها در خانواده باید مورد توجه قرار بگیرد تا خدشه ای به زندگی شخصی شان  وارد نشود.

در این جلسه به چالش های پیش روی بانوان ورزشکار پرداخته شد تا با مدیریت و قانون گذاری در این زمینه به مسائل حوزه زنان کمک شود.

فریبا محمدیان، نائب رئیس بانوان فدراسیون والیبال در این جلسه گفت: اینکه رقابت های ورزشی در فضای بین المللی انجام می شود و دختران سرزمین ما رکورد هایی را به ثبت می رسانند و حریف خود را مغلوب می کنند تجلی سیاست ها و قوانین یک کشور است.  باید فراکسیون زنان با انگیزه قوی که در زمینه ورزش دارد به ما کمک کند.

فریده شجاعی، نائب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال از دیگر اعضای جلسه با بیان این جمله که "نگاه حمایتی به ورزش زنان بسیار مهم است اما کافی نیست" گفت: آقایان ویترین ورزش کشور هستند البته در همه جا شرایط به همین گونه است، اما بهتر است که خانم ها هم در جایگاه دوم قرار گیرند نه اینکه اصلا توجهی به آنها نشوند. پخش تلویزیونی برای ورزش بانوان خیلی دارای اهمیت است. در لیگ بسکتبال دختران یک بخش اینستاگرامی داشتیم که در همه جا به خوبی دیده شد و پس از آن از ۶ باشگاه ۱۲ بازیکن خارجی گرفته شد اگر پخش اینترنتی با موزاین اسلامی اتفاق بافتد باشگاه ها برای دختران  سرمایه گذاری می کنند. بسکتبال ۴ سال است که مجوز حجاب را گرفته و می تواند مسابقات بین المللی داشته باشد از بعد از انقلاب ما مسابقات جهانی نداشته ایم در این چهار سال شاهدیم که بسکتبال بسیار مقام آورد.

اشرف امینی، نائب رئیس فدراسیون کاراته هم گفت: پخش مسابقات ورزشی زنان از صدا و سیما مشکلات ورزش بانوان از نظر فرهنگی، اقتصادی و ورزشی به راحتی حل می کند.

زهرا سروی، نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو با بیان این جمله که "باید ساختار های غلط نگاه جنسیتی شکسته شود" مطرح کرد: خوشبختانه رئیس فدراسیون نگاه جنسیتی ندارند و توجه ویژه ای به بخش بانوان دارند. در تکواندو ۳۰۴ هزار و ۷۰۰ خانم ثبت بانک اطلاعاتی تکواندو کشور هستند که از این تعداد ۳هزارو ۵۴۰ داور و ۳ هزار و ۲۳۱ مربی تکواندو خانم داریم، نتیجه زیر ساخت هایی که  بستر انها مهیا شده خیلی از افتخارات را برای ورزش کشور رقم زده است. باید از اسپانسر هایی که می خواهند از ورزش بانوان حمایت کنند استفاده شود.

در پایان جمشید تقی زاده، معاون امورحقوقی مجلس و استانهای وزارت ورزش و جوانان گفت: کارهایی که در فراکسیون زنان صورت می گیرد در نوع خود کارهای نو و بی بدیلی است که این نگاه در هیچ دوره ای نبوده، فراکسیون زنان به همه بخش ها ورود پیدا کرده خصوصا در زمینه ورزش بانوان تیم ها با انسجام کار های خوبی را انجام می دهند که این در راستای سیاست های خوب آقای وزیر است ، سلطانی فر اصلا نگاه جنسیتی به ورزش ندارد و همواره برایش مهم بوده  تا چگونه نقش مان را ایفا کنیم تا گفتمان ورزشکاری انجام شود. ایران برای خیلی از بانوان دنیا الگو  شده است تا با این پوشش در مسابقات  حضور پیدا کنند این یکی از افتخاراتی است که امروز مدیریت ورزش بانوان در سطوح مختلف انجام می دهد. همینقدر که لایحه اهداف و وظایف ورزش را تصویب کردید می تواند در شورای عالی ورزش در استان ها و کشور  که تشکیل می شود همکاری هایی صورت می گیرد.

او ادامه داد: طرحی که جدیدا در دولت بررسی می شود لایحه نظام جامع باشگاه داری است، یکی از مهم ترین اتفاقاتی که باید تحول بنیادین در نظام ورزش کشور ایجادشود همین لایحه است  زیرا که منجر به ورود بخش خصوصی به ورزش می شود.

تقی زاده اظهار کرد: امیدورایم کارکرد اصلی ورزش که افزایش نشاط و شادابی در جامعه است و بخش بانوان به خوبی این را درک کرده بیشتر از این بدرخشد. همه باید با تمام وجود قبول کنند که ۵۰  درصد جامعه بانوان هستند و از همه مهم تر اینکه  اگر بانوان سالم باشند نسل سالم تحویل جامعه می دهند.

کد خبر: 947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =